Strzałka

Wydarzenia

Czy warto żyć bez sztuki ?

6 marca zapraszamy na  wykład o  znaczeniu i sensie sztuki, jej terytorium i granicach. Rozważania będą dotyczyć reguł, kategorii i wartości sztuki
O misji sztuki mówić będzie Jerzy Brukwicki - krytyk sztuki, dziennikarz, wieloletni szef warszawskiej Galerii Krytyków POKAZ w Warszawie

Wykład o godz. 17.00

Wstęp wolny


CZY WARTO ŻYĆ BEZ SZTUKI?

Sztuka to dotykanie świata i opisywanie go poprzez akt twórczy. To ona budzi przeżycia estetyczne. Określeń sztuki istnieje niezliczona ilość. Możemy o niej mówić, że jest „podręcznikiem życia”, możemy ją nazwać „kwiatem ludzkich uczuć”. Według innych definicji sztuka jest „wyrażaniem przeżyć, emocją, odtwarzaniem rzeczy”. Horacy, rzymski poeta i myśliciel, napisał, że „sztuka powinna sprawiać przyjemność oraz uczyć”, a Andy Warhol uważał, że „sztuka  to wielki biznes”. Jeszcze inaczej sztukę określił Wilhelm Wackenroder, prekursor niemieckiego romantyzmu, który stwierdził, że ”sztuka jest ponad człowiekiem; wspaniałe dzieła jej kapłanów możemy tylko podziwiać i czcić oraz otwierać przed nimi serca, by dostąpić wyzwolenia i oczyszczenia wszystkich naszych uczuć”. 

Spośród wypowiedzi o sztuce artystów polskich warto przytoczyć słowa Jerzego Nowosielskiego, znakomitego malarza i teoretyka sztuki, który powiedział: „W sztuce następuje przemiana zła w dobro, brzydoty w piękno” oraz Jarosława Kozłowskiego, twórcy związanego z konceptualizmem, autora wielu instalacji przestrzennych, opartych na intelektualnych i naukowych refleksjach,  który wyznał: „Dla człowieka, który jest artystą, sztuka jest sensem, który wnosi do świata. Poprzez sztukę człowiek może zrealizować swoją autentyczność. Sztuka w takim rozumieniu jest niczym nieograniczoną grą o różnorodnych zasadach, kończącą się serią wyborów, dokonywanych przez człowieka w procesie tworzenia sensów.”     

Czy można żyć bez sztuki? Nie ma gotowych odpowiedzi na to pytanie. Tak samo jak nie ma jednoznacznych odpowiedzi na pytania o jej sens i znaczenie, jej terytorium, granice. Artyści nieustannie poszukują wyobrażeń, symboli i znaków określających naszą codzienność, otaczającą nas rzeczywistość. Najważniejszym zadaniem sztuki stało się odkrywanie istoty i wartości życia, ale także i dokumentowanie zdarzeń, ludzi, natury. Urzeczywistnienie jej misji ustala równouprawniony, nieograniczony dialog artysty z widzem, publicznością.
Czy sztuka mówi prawdę?  Pablo Picasso powiedział tak: „Wiem już teraz, że sztuka nie jest prawdą. Sztuka jest kłamstwem, które nam pozwala zbliżyć się do prawdy, przynajmniej do tej prawdy, która jest dla nas rozpoznawalna. Artysta winie pochwycić sposób przekonania publiczności o pełnej prawdzie swoich kłamstw.”


Odpowiedź na pytanie „Czy warto żyć bez sztuki” pomagają znaleźć rozmowy o istocie sztuki, jej wartościach humanistycznych, intelektualnych, emocjonalnych, edukacyjnych i estetycznych, jej przestrzeniach i terytoriach, poznawanie jej reguł i kategorii. 

Pozostałe

Galeria jest instytucją kultury finansowaną przez Urząd Miasta Włocławka

H O N O R U J E M Y
aidia multimedia agencja interaktywna
Galeria Sztuki Współczesnej na facebook
© 2025 Galeria Sztuki Współczesnej

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, informujemy, że nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. ciasteczek. Przeczytaj więcej.