Strzałka

MARIAN MARCINIAK - "Martwa natura"

10 października - 4 listopada 2007


W dniu 10 października w “Salonie Młodych” nastąpiło otwarcie wystawy włocławskiego artysty plastyka Mariana Marciniaka. Jest on znany widzom jako twórca znakomitych pejzaży pastelowych z Włocławka i okolic. Tym razem Marian Marciniak pokazuje swoje martwe natury, temat którego dotychczas nie prezentował na swoich wystawach.


Martwe natury Jana Mariana Marciniaka

Malowanie martwych natur jest dla Jana Mariana Marciniaka przenoszeniem zwyczajnych rzeczy, które nas otaczają w nową przestrzeń. Od wielu lat umieszcza banalne przedmioty na płaszczyźnie obrazu, starając się za każdym razem zwrócić uwagę widza na ich formę i kolor.
Jest malarzem doświadczonym, a mimo to podejmuje się kolejny raz malowania z natury rzeczy zwyczajnych i prostych, mając nadzieję na zgłębienie tajemnic warsztatowych. Obserwuje świat i najbliższe otoczenie, komponuje, przetwarza rekwizyty według znanych zasad i reguł. Tak samo ważna jest dla niego forma, struktura materii, rola światła, jak i kolor. W życiu jest pedantyczny, lubi wokół siebie ład i porządek, dlatego bardzo skrupulatnie zajmuje się rekwizytami na obrazach. Stara się uchwycić w nich to, co w malarstwie najważniejsze - wydobyć je poprzez kolor, nie zatracając jednocześnie formy.
W tworzeniu obrazów nie interesuje go treść, może dlatego wybiera pejzaże i przede wszystkim martwe natury, które dają mu pretekst do rozwiązań czysto formalnych, zwłaszcza w zakresie chromatyki. Dzięki dużej wrażliwości jego obrazy zachwycają intensywnością koloru, umiejętnością wykorzystania szerokiej gamy barwnej i organizowania powierzchni obrazu za pomocą koloru.
Jan Marian Marciniak pierwsze martwe natury zaczął malować w wieku 12 lat jako uczestnik zajęć w Ognisku Plastycznym prowadzonym w Muzeum Kujawskim przez Helenę Kuczyńską. Kolejne malował w czasie nauki w Liceum Plastycznym w Bydgoszczy. Do martwych natur wracał zawsze wtedy, gdy nie malował z natury ulubionych pejzaży i widoków Włocławka. Do dziś w każdej wolnej chwili pogłębia koncepcje malarskie znanych mistrzów, ogląda wystawy, albumy, studiuje dzieła malarstwa polskiego i obcego. Za swych mistrzów uważa przede wszystkim kolorystów Józefa Pankiewicza, Jana Cybisa, Artura Nachta-Samborskiego.
Na obecną wystawę wybrał pastele, akwarele i rysunki powstałe w latach 1999 2006. Malował je w większości w pracowni plastycznej przy Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku (układ rekwizytów Krzysztofa Walczewskiego), w pracowni malarza Mariusza Konczalskiego i we własnym domu. Zabrane w jednym miejscu obrazy mogą na pierwszy rzut oka wydać się monotematyczne, po dokładnym obejrzeniu z pewnością dowiodą, że malarstwo Jana Mariana Marciniaka jest konsekwentne, osadzone na solidnej wiedzy warsztatowej i przesycone niezwykłą wrażliwością na kolor.

Krystyna Kotula
Wrzesień 2007 r.


Jan Marian Marciniak urodził się w 1946 r. w Dubielewie. Mieszka we Włocławku przy ul. Wienieckiej 18/18
Maluje pejzaże, martwe natury, portrety w różnych technikach, najczęściej pastelami. Od 1983 r. aktywnie uczestniczy w wystawach zbiorowych włocławskiego środowiska plastyków przede wszystkim w Galerii „dk” przy Dobrzyńsko-Kujawskim Towarzystwie Kulturalnym i w Galerii Sztuki Współczesnej.
Brał udział w ogólnopolskich wystawach pastelistów w Nowym Sączu.
Miał kilkanaście wystaw indywidualnych we Włocławku, Toruniu, Aleksandrowie Kujawskim.
Jest laureatem wielu nagród.

Pozostałe

Galeria jest instytucją kultury finansowaną przez Urząd Miasta Włocławka

H O N O R U J E M Y
aidia multimedia agencja interaktywna
Galeria Sztuki Współczesnej na facebook
© 2025 Galeria Sztuki Współczesnej

Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym, informujemy, że nasza strona internetowa używa plików cookie, tzw. ciasteczek. Przeczytaj więcej.